خدمات کولر گازی|سرویس کولر گازی|نصب کولر گازی

خط ویژه

02188665052

خدمات کولر گازی|سرویس کولر گازی|نصب کولر گازی

پاسخگویی تا ساعت 20

48 46000 0990

 برای برق کاری ساختمان چه سیمی مناسب هر قسمت می باشد؟

برای برق کاری ساختمان چه سیمی مناسب هر قسمت می باشد؟

یکی از اصلی ترین وسایل در صنعت انتقال برق سیم و کابل می باشد که برای هدایت جریان الکتریسیته استفاده می گردد. بدون شک سیم و کابل به شدت در کیفیت انتقال برق در عرصه صنعت و ساختمان موثر بوده و از این رو برای برق کاری ساختمان باید بدانیم هر سیم مختص و مناسب کدام قسمت می باشد. و از چه سیمی و با چه شماره ای استفاده کنیم.

البته کیفیت سیم های مورد استفاده در برق کاری هم بسیار مهم می باشد ، سیم و کابل درجه یک به عوامل بسیاری از جمله کیفیت فلز به کار رفته جهت هادی ، پلیمر های مصرفی به عنوان لایه های عایقی و .  بستگی داشته و بر این اساس با توجه به این که جهت خرید سیم و کابل درجه یک باید شناخت کلی در خصوص ویژگی ساختار سیم و کابل داشته باشید. و علاوه بر اینکه باید اندازه و ضخامت سیم را در برقکاری بدانیم ، جنس و نوع سیم هم بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

چه سیم هایی برای برق کاری روشنایی ها مناسب می باشد؟

در سیم کشی ( برق کشی ) برای روشنایی ها، شامل لامپ ها ،لوسترها ، هالوژن ها و از سیم شماره 5/1 بهتر است استفاده شود. بهتر است که رنگ سیم های ارتباطی و برگشتی با هم فرق داشته باشد تا موقع نصب کلیدها، سیم ها را راحت تر تشخیص دهید. برای تمام پریز های برق،از سیم شماره 5/2 استفاده گردد.

 

در برق کاری تلفن، آیفون، آنتن و سیستم اعلاق حریق بهتر است از چه سیم هایی استفاده گردد ؟

در سیم کشی سیم تلفن، از سیم چهار رشته یا همان دو زوج استفاده کنید بهتر می باشد زیرا امکان دارد بخواهید بعدا به خط تلفن خود اضافه کنید، سیم تلفن را از نوع فویل دار انتخاب کنید تا نویز در خط ها بوجود نیاید. و یا احتمالش بسیار کم شود.

در سیم کشی آیفون از سیم ۸ رشته (۴ زوج) به شماره 6 استفاده کنید. سیم آنتن باید کابل کواسیال ۷۵ اهم باشد. همچنین برای کابل اصلی که برق را از کنتور به جعبه فیوز می برد، باید از کابل سه رشته شماره ۶ استفاده گردد. همچنین سیم کشی برای اعلان حریق ها در تمام قسمت ها سیم شماره 5/1 استفاده گردد.

 

اندازه و جنس مناسب سیم برای برق کاری کولر آبی و گازی کدام می باشد ؟

در برق کاری ساختمان سیمی که برای کولر آبی به پشت بام می رود باید از نوع کابل چهار رشته مفتولی بوده و اگر در ساختمان چاه ارت اجرا شده باشد باید از کابل پنج رشته مفتولی استفاده گردد. چون یک رشته سیم اضافی برای ارت نیاز می باشد که به بدنه کولر آبی وصل می شود. سیم شماره 5/2 برای استفاده از کلید کولر تا جعبه فیوز مناسب بوده، ولی سیم شماره ۱٫۵ هم برای کولر های آبی جوابگو بوده و استفاده می گردد.

در برقکاری و سیم کشی کولر گازی هم از سیم شماره ۴ استفاده شود بهتر بوده زیرا کولرهای گازی جریان زیادی استفاده می کنند و سیم برقی مورد استفاده نباید چند تکه و چسب خورده باشد. زیرا در محل چسب خوردگی ، سیم برق دچار گرمای شدیدی شده و باعث بروز حادثه می گردد.


بازگشت به لیست مطالب آموزشی

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!

مطالب مرتبط