خدمات کولر گازی|سرویس کولر گازی|نصب کولر گازی

خط ویژه

02188665052

خدمات کولر گازی|سرویس کولر گازی|نصب کولر گازی

پاسخگویی تا ساعت 20

48 46000 0990

آموزش هواگیری شوفاژ و تنظیم سطح فشار

آموزش هواگیری شوفاژ و تنظیم سطح فشار

با شروع فصل سرما و روشن کردن پکیج مشاهده می‌کنیم که شوفاژ ها ( رادیاتور ها )  به صورت یکنواخت گرم نمیشوند قسمتی از رادیاتور گرم شده و اما قسمت دیگر آن هنوز سرد می‌باشد. این مشکل بخاطر وجود هوا در مسیر آب گرم رادیاتور می باشد که مانع از جریان مناسب آب به داخل رادیاتور می‌شود. انجام این خدمات تاسیسات را در صورت تمایل خودتان انجام دهید ، در غیر اینصورت و اگر اطلاعات کافی ندارید و یا سیستم گرمایشی دچاره مشکل شده است از تکنیسین مجرب کمک بگیرید. برای رفع این مشکل باید رادیاتور ها را یک به یک هواگیری کنیم مسیر جریان آب گرم رادیاتور از هوا تخلیه شده و گرمای مناسب در رادیاتور ها را داشته باشیم.

 

شوفاژ و رادیاتور ها را چطوری هوا گیری کنیم ؟

1- ابتدا شوفاژ را بررسی می کنیم در صورتی که دارای هوای باشد، نیاز به هواگیری دارد. در این شرایط وقتی سیستم را روشن می­ شود، تمام یا قسمتی از رادیاتور سرد می­ ماند. همچنین سرد بودن رادیاتور می ­تواند دلایل دیگری نیز داشته ­باشد، پس لازم است قبل از اقدام به هواگیری موارد زیر را بررسی کنید. اگر مشکلات ذکر شده نبود، با یک هواگیری ساده مشکل گرمایش رادیاتور حل خواهد شد.

در صورتی که در واحد یا ساختمان شما تعداد زیادی رادیاتور وجود دارد و سرد هستند، مشکل از سیستم گرمایشی  است. امکان دارد لوله کشی دچار شکستگی شده باشد. و یا اینکه ، قسمتی از سیستم لجن یا رسوب گرفته باشد.

در حالتی که زیر رادیاتور ، آب جمع می شود و دچار نشتی شده­ ، برای حل این مشکل، سیستم گرمایش را خاموش کرده و سپس اتصالات ورودی به شوفاژ را چک کرده و محکم کنید. اگر نشتی قطع نشد احتمال پوسیدگی اتصالات وجود دارد. آن­ها را تعویض کنید و یا با کارشناسان متخصص و مجرب تماس بگیرید.

در صورتی که رادیاتورهای طبقات پایین گرم شوند ولی طبقات بالاتر سرد باشند ، سیستم گرمایشی در فشار مورد نظر و مطلوب نیست.

 

چه ابزاری برای هوا گیری شوفاژ و رادیاتور ها مورد نیاز می باشد ؟

2- برای انجام هوا گیری رادیاتورها به وسیله ای نیاز است که به پیچ مخصوص هواگیری ( که وسیله ای ارزان قیمت و معمول است) شناخته می شود و یا با یک پیچ گوشتی یا آچار هم می توان اینکار را انجام داد ، به وسیله ابزار ، قسمت انتهایی بالای شوفاژ یک شیر خروجی مربعی شکل وجود دارد را باز می کنیم. این دریچه مربعی­ شکل برای تنظیم کردن شیر خروجی به ­کار می ­رود. برخی از رادیاتورهای (شوفاژ های) جدید به صورتی طراحی شده­ اند که شیر خروجی شوفاژ با پیچ­ گوشتی نیز قابل تنظیم می باشد. بهتر است بقیه رادیاتورها را نیز هواگیری کنید.

 

روش اصولی هواگیری شوفاژها چگونه می باشد ؟

3- البته هنگامی که سیستم روشن باشد هوای بیشتری را وارد شوفاژ می­ کند پس قبل از هواگیری، سیستم گرمایشی را خاموش می کنیم . گرمای موجود در سیستم باید قبل از هواگیری شوفاژ از بین برود. اگر قسمتی از رادیاتور گرم بود صبر کنید تا خنک شود و گرمای سیستم از بین برود.

 

4-  سپس شیر خروجی و ورودی رادیاتور را باز می کنیم . بوسیله پیچ مخصوص هواگیری یا آچار فرانسه ،  قسمت مربعی شکل، خروجی رادیاتور را باز می کنیم. پیچ را در خلاف جهت حرک عقربه­ های ساعت بچرخانید تا شیر باز شود. در این شرایط باید صدای خارج شدن هوا از شوفاژ شنیده شود. وقتی هوای سرد از داخل شوفاژ تخلیه می ­شود، آب موجود در لوله کشی سیستم گرمایش، جایگزین آن می گردد.

 

5- بدلیل قطرات آب که از شیر رادیاتور خارج می گردد و برای اینکه زیر رادیاتور و محل کثیف نشود از یک دستمال و یا حوله آشپزخانه استفاده کنید. و یک کاسه یا ظرف را زیر شیر خروجی رادیاتور بگیرید تا قطرات آب به روی زمین نریزند.

 

6- وقتی جریان آب خروجی از شیر خروجی رادیاتور به حالت پایدار برسد و با آب مخلوط با هوا نباشد، همه­ ی هوای موجود در شوفاژ خارج شده ، اکنون باید پیچ مخصوص را در جهت عقربه­ های ساعت چرخانده و شیر خروجی را محکم ببندید.

برای اطمینان از خروج تمام هوای در سیستم گرمایشی و رادیاتور ها ، بقیه رادیاتورها را هم هواگیری کنید. عمل هواگیری را باید سالانه به طور مرتب انجام دهید تا سیستم گرمایشی در بهترین حالت کار کند.

 

فشار پکیج و شوفاژها را چطوری تنظیم کنیم ؟

وقتی که هواگیری را انجام می دهید ، فشار موجود در سیستم گرمایشی کاهش می یابد . اگر فشار از مقدار تعیین شده کمتر باشد گرما به تمامی قسمت ها به خوبی نمی رسد مخصوصا رادیاتور های طبقات بالایی و دورتر . برای سیستم گرمایشی منازل مسکونی، فشارpsi 15 – 12 مناسب است. هرچه فشار بالاتر باشد، آب موجود در سیستم گرمایش مسافت بیشتری را در خانه طی می­ کند. خانه­ های مختلف بر حسب تعداد طبقات، فشار متفاوتی نیاز دارند البته نباید فشار از حد مجاز بیشتر شود که موجب آسیب رساندن به سیستم گرمایشی می گردد.

اگر سیستم گرمایش و پکیج دارای تنظیمات اتوماتیک باشد، به­ صورت خودکار در فشارpsi 15-12 باقی­ می­ ماند. در غیر این­صورت باید به­ صورت دستی آب به دیگ بخار اضافه شود تا فشار در حالت مطلوب و مورد نظر تنظیم گردد .

 


بازگشت به لیست مطالب آموزشی

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!